Шановні користувачі! В бібліотеці для Вас працює безоплатний інтернет-центр та Wi-Fi

Сторінки

середа, 31 березня 2021 р.

Джон Фаулз (до 95-річчя від дня народження)

 "В усіх сферах прикладання людських сил очевидно, що більшість досягнень, більшість велетенських кроків уперед роблять особистості - є вони геніальними вченими чи митцями, святими, революціонерами чи ким завгодно" Джон Фаулз

Книги Дж. Фаулза з книжкового фонду бібліотеки "Деміївська"
Джон Фаулз, що для нього "ідеї - єдина батьківщина", - знаний англійський письменник і людина оригінального мислення. Народився він 31 березня 1926 року у маленькому містечку Лі-он-Сі, графство Ессекс в родині пастора. Навчаючись у приватній школі, виявив неабиякі здібності не лише як учень, а й як спортсмен. Два роки відслужив у морській піхоті, проте взяти участь у війні не встиг. Вступив до Оксфордського університету на факультет французької літератури. Закінчивши університет, викладав у Франції, Англії, Греції, а з 1954 року - знову в Англії.
Протягом цього часу Джон Фаулз пише вірші, творить афоризми, накопичує нотатки, чернеткові записи романів, але до друку їх подавати не поспішає. І лише у 1963 році виходить його перша книга - роман "Колекціонер", який враз стає шалено популярним, що й дозволило авторові перейти до рангу професійних літераторів. У "Колекціонері" Фаулз намагається осягнути роль долі та випадковості, природу свободи волі в людському житті.

Книгу "Арістос. Автопортрет в ідеях", що не вміщається в рамки жодного з відомих жанрів, було опубліковано як перший варіант Фаулзових філософських роздумів у 1964 році. У 1966 році вийшов друком роман "Маг", а  1969 року світ побачив найвідоміший його твір "Жінка французького лейтенанта".

У кінці ХХ на початку ХХІ століття Джон Фаулз набуває популярності, заживши слави одного з найвідоміших та найкасовіших авторів: його твори читаються, видаються й перевидаються великими накладами. Самого ж письменника проголошено номінантом на Нобелівську премію, щоправда, лауреатом тоді став інший - Ґюнтер Ґрасс. 

Помер Джон Роберт Фаулз 5 листопада 2005 року в Лайм-Реджіс, графство Дорсет.

Джерело: Фаулз, Джон   Арістос. - Вінниця: ПП "Видавництво "Тезис", 2003. - с. 329-330.

вівторок, 30 березня 2021 р.

Пізнаваймо себе, або Леся Українка в її 150-ліття від дня народження

   Творчість Лесі України (1871-1913) багатоаспектно збагатила українську культуру в різних жанрах літературних творів, і вони по праву увійшли до золотої скарбниці світової культури.

 Її слово безцінно вплинуло на українську мову, додавши їй нових барв і відтінків

Для ілюстрації візьмімо хоча б одну з її драматичних поем, як-от «Оргія», що присвячена періоду давньоримської історії. «Оргія» означає святкування та обряди на честь бога вина та веселощів (Діоніса – в грецькій міфології, Вакха чи Бахуса  - в римській). Відтворюючи художній час, Леся послуговується реаліями того періоду, характерними словесними формулами. Використовуючи їх, збагачує українську літературну мову, утверджуючи розпочате в цьому напрямі І. Котляревським, Т. Шевченком, І. Франком та іншими письменниками. Ці слова й словосполучення стають вагомими філологічними знаками в літературному тексті авторки, а тепер активно функціонують в  українській літературній мові. 
У драмі «Оргія» письменниця вводить такі, наприклад, слова-образи, як ритори, латинська поезія, хор панегіристівкорифей, Гомер, атріум, таблін, Меценат, що є прізвищем реального Мецената в Римській імперії. Античний антураж неминуче створюється за допомогою міфологічних образів, як-от АполлонПрометейПерсей, ТерпсіхораПерсефона та інші.
Водночас вживаються питомі українські слова з українського поетичного побуту, як-от бачимо в діалозі сестри Евфрозіни до брата Антея: «Чого ти, братику, так засмутився? / Се знов матуся тута воркотала? /  Ти не вважай – то вже стареча звичка». Тут і лад мови – лагідний, з любов’ю (братику, так засмутився) і те оціночне з певними нотками іронії – воркотала) створює щирий античний контекст, наповнений українським настроєм. Крім того, поема показує ставлення римлян до поневолених греків і цим містить політичний підтекст, виявляє асоціативні образи з українського ХІХ століття в ставленні Російської імперії до української мови. Про греків один із римлян, прокуратор, каже, що «В їх навіть мови не було ніколи!». (А ми знаємо велику давньогрецьку літературу – Есхіл, Евріпід, Софокл, Арістофан та ін.).  
Леся створює образ гордого співця Антея з греків, якому краще померти, аніж служити на панській оргії в римлян. Драматична поема «Оргія», як і вся творчість Лесі Українки, і сьогодні виявляє для нас, українців, в  її 150-ліття від дня народження велику патріотку своєї землі, яка через свою унікальну спадщину показує нам самих себе і те, які цінності маємо плекати в собі, в народі, в державі.

                                                                                                           Тетяна Конончук,

літературознавець, культуролог, 

завідувачка і професор кафедри української філології та суспільних наук Академії адвокатури України, член Національної спілки письменників України,

субота, 27 березня 2021 р.

День в історії. Постаті

Валентина Коротя-Ковальська
 27 березня 1947 року в місті Рівне народилася співачка, фольклористка, педагог, член Національної спілки кінематографістів України, народна артистка України Валентина Павлівна Коротя-Ковальська.

У 1968 році разом з Ніною Матвієнко та Марією Миколайчук за підтримки Анатолія Авдієвського заснували при Державному українському народному хорі ім. Г. Верьовки вокальне тріо «Золоті ключі». Учасниці тріо практикували винятково акапельне виконання. Гастролювали у країнах СНД, Європи, США, Канаді. У репертуарі тріо "Золоті ключі" – пісні, зокрема колядки, щедрівки, веснянки, купальські, петрівчані, обжинкові, а також колискові, патріотичні, жартівливі тощо.
Здійснили низку записів на радіо, а також аудіокасетах та грамплатівках. 1975–2004 роках – керівник дитячого фольк­­лорного гурту «Чумацькі діти» при Будинку вчителя у Києві; 2004–2005 роках – авторка й ведуча радіопередачі «Золоті ключі» (канал «Куль­­тура»). Водночас від 1994 року працює у Національному НДІ українознавства МОН України.  Наукові дослідження: українська народна пісня та фольк­лор у системі українознавства; феномен української народної пісні у світі; вплив української пісні та музики на виховання молодого покоління на засадах поваги до звичаїв і традицій нашого народу.

Брала участь у фільмах : "Пропала грамота", "Вечори на хуторі поблизу Диканьки", "Криниця", "Женці", "Тризна", "Співає Ніна Матвієнко".

Пропонуємо Вашій увазі інтерв'ю з народною артисткою України Валентиною Ковальською в авторській програмі Галини Ільєвої "Україна без кордонів".


пʼятниця, 19 березня 2021 р.

четвер, 18 березня 2021 р.

Україна в нас одна!

Анонс зустрічі з упорядником книги "Україна в нас одна". Казки, притчі, жарти, легенди, перекази - антологія єдності та поліетнічності Ігорем Туржанським.

вівторок, 16 березня 2021 р.

Ґендерне літературознавство в Україні

                 "Література - така ж цікава річ, як і життя,  якщо дивитися на неї незашореним поглядом"                                                Соломія Павличко

Характерною рисою розвитку сучасного літературознавства є наявність у ньому різних методологічних підходів, серед яких виділяється ґендерний напрямок. У вітчизняному літературознавстві чимало зроблено Соломією Павличко, Вірою Агеєвою, Тамарою Гундоровою, Оксаною Забужко та іншими.

Представлені книги можна узагальнити висловленням Віри Агеєвої, яка пише : "Торкнувшись усіх цих обурливих, з погляду цнотливих українських реципієнтів, питань, ґендерна критика (зрозуміло, не лише вона, наприкінці 90-х років, з'явилися вже цікаві спроби залучення інших  методологій, зокрема, психоаналізу, герменевтики) суттєво розширила межі інтелектуального, філософського пошуку, принаймі частково ввела українське письменство в дискурсивне поле європейської рецепції. Застосовуючи ґендерні підходи, сучасні літературознавці змогли дати нові інтерпретації багатьох чільних класиків нашого письменства".

середа, 10 березня 2021 р.

Життєвий шлях та творчість Т. Г. Шевченка

10 березня 2021 року  в читальній залі бібліотеки відбувся захід, присвячений 207 річниці від дня народження та 160 річниці від дня смерті генія української літератури Тараса Григоровича Шевченка. Присутні на заході учні 11-В класу Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса  Шевченка.



     З майбутніми світилами вітчизняної науки та майбутніми Нобелівськими лауреатами          Фото на згадку.
Колектив бібліотеки "Деміївська" висловлює щиру подяку за сприяння у проведенні заходу Благодійну організацію "Благодійний фонд "Таланок" (директор Марина Лисенко).

вівторок, 9 березня 2021 р.

"Три літа" Тараса Шевченка

 "Три літа" - рукописний збірник поезій Тараса Григоровича Шевченка, написаних протягом 1843-1845 років. Збірка відома своїм надзвичайно цінним змістом і трагічною історією. Рукою поета в ній записані твори "Сон", "Кавказ", "Єретик", "Давидові псалми" "Наймичка", "І мертвим, і живим, і ненародженним", "Як умру, то поховайте" та інші. Цей рукопис засвідчив розквіт поетичного генія автора.
Збірка «Три літа»  - рукописна книга in folio на 107 аркушах жовтуватого паперу, погано виробленого, в простій картонній темно-зеленій оправі (зберігається в Інституті літератури імені Тараса Шевченка НАН України).

Вперше повністю (з епіграфом включно)
книгу було надруковано 1935 р. у Львові в третьому томі Повного видання творів за редакцією Павла Зайцева, але з порушенням Шевченкового плану збірки (у Чіказькому виданні 1961 р. — так само). 1939 року титульну сторінку та епіграф «Трьох літ» було надруковано як ілюстрацію у першому томі київського повного зібрання творів Тараса Шевченка. Вперше повністю та зі збереженням послідовності творів рукописну книгу «Три літа» було видано 1952 р. у Вінніпезі за редакцією Леоніда Білецького Українською вільною академією наук в Канаді. В підрадянській Україні щойно 1966 р. з’явилося фототипічне (точне) відтворення накладом всього 25 тис. примірників. Нині це видання є бібліографічною рідкістю. Один примірник збірки знаходиться в книжковому фонді нашої бібліотеки.

Шевченкіана

 9 березня в Україні відзначають 207 років від дня народження великого українського письменника - Тараса Григоровича Шевченка.


вівторок, 2 березня 2021 р.

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ. Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

 Спілкування в соціальних мережах вже давно стало буденністю для сучасних користувачів Інтернету.  Сьогодні важко уявити підлітка, не зареєстрованого в одній або кількох соціальних мережах. Соціальні мережі, як і все в цьому світі, має свої переваги й недоліки. І коли говорять про соціальні мережі, усе більше намагаються говорити тільки про плюси, і дуже мало говорять про мінуси й проблеми. Учені в різних куточках світу б'ють на сполох, проводять дослідження з приводу впливу соціальної мережі на настрій, тривожність, депресивність, комунікабельність, самооцінку користувачів тощо, результати яких, на жаль, не вельми втішні.

 У разі виявлення підозрілих відеоінструкцій чи інших контентів в інтернет-мережі негайно телефонуйте на спецлінію поліції «102».

Джерело: https://www.poglyad.tv/zaklyk-do-smerti-u-sotsmerezhah-vse-bilshe-nebezpechnyh-dlya-ditej-igor/

Олексин, О. Соціальні мережі. Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті// Соціальний педагог. - 2019. - №5. - с.16-18.

понеділок, 1 березня 2021 р.

З нагоди 150-ліття від дня народження Лесі Українки

    25 лютого 2021 року, з нагоди 150-ліття від дня народження української поетеси, письменниці, перекладачки, фольклористки і культурної діячки Лесі Українки, звершено заупокійну літію в Свято-Вознесенському храмі, що на Деміївці .

   Вихованці недільної школи зачитали перед присутніми найвідоміші твори Лесі Українки.

   
  Після завершення  богослужіння  було  освячено  меморіальну дошку, на якій зазначено, що у 1907 році Лариса Косач (Леся Українка) вінчалася з Климентом Квіткою у Свято-Вознесенському храмі, що на Деміївці. Пам’ятну дошку було встановлено на одній зі стін храму.

             На заході були присутні працівники бібліотеки «Деміївська».