Шановні користувачі! В бібліотеці для Вас працює безоплатний інтернет-центр та Wi-Fi

Сторінки

вівторок, 30 серпня 2022 р.

Комічне як спосіб життя (Вшановуємо 100-ліття Павла Глазового)

Павло Глазовий

 Природу комічного розглядали з давніх-давен. Одним із найавторитетніших теоретиків його був і залишається античний мислитель Аристотель. До його знаменитої праці "Поетика" звертаються й нині. І то не лише майстри гумору, його дослідники, а й широке коло допитливих громадян в різних регіонах світу. І кожна література має велику когорту гумористів, що працюють у різних жанрах та стилях комічного. Серед майстрів комічного в українській літературі - Леонід Глібов, Євген Гребінка, Микола Куліш, Остап Вишня, Микола Понеділок, Федір Маківчук, Олег Чорногуз, Євген Дудар, Михайло Прудник, Гриць Гайовий, Валентина Козак, Полян-Пилип Юрик... Це коли ми говоримо про твори всуціль написані в комічному стилі. А який високохудожній твір може обійтися без елементів комічного - чи то гумору, чи іронії, чи сатири, коли через комічне порушуються надзвичайно серйозні питання?! Василь Симоненко, Микола Вінграновський, Анатолій Дімаров, Павло Загребельний, Євген Гуцало... 

Цього, 2022-го року, а саме 30 серпня, вшановуємо Павла Глазового, гумориста й сатирика. 

Народився митець у селі Новоскелюватка Казанківського району на Кіровоградщині, тепер це Миколаївська область. Отже, степовик. Це відбилося на його характері й творчості. Ліричний гумор, уважне ставлення до образу, глибокий підтекст. Закінчив Павло Глазовий філологічний факультет Київського педагогічного інституту (1950). В діючій армії з 1940  року. І друкуватися почав з 1940 року. В його  доробку 13 книг сатири, 2 поеми, 8 книг для дітей. Писав гуморески у віршованій формі. Його тексти активно брали для сценічногог виконання відомі артисти - Андрій Сова, Анатолій Паламаренко, Анатолій Литвинов, Неоніла Крюкова. Часто свої твори зі сцени читав сам автор. Мешкав у Києві на вулиці Льва Толстого, 25. Тому кияни бачили його на вулицях рідного міста,  впізнавали, шанували.
    Прикметно, що з 1991 року Глазовий почав писати сатиру. Для неї, як відомо, характерний дошкульний, викривальний сміх. Як-от читаємо у збірці "Архетипи" (2003), де критик дістає своїм критичним слово нашу еліту. Тут і політичні питання, і мовні; а побутова тематика розкриває вади людини в характері, в поведінці - про це писав митець упродовж усього творчого життя. Звісно, гумор - це не така собі мирна ділянка творчої праці. До гумористів можновладці придивлялися дуже уважно й суворо. Остап Вишня, як відомо за свій гумор був засуджений до смертної кари, яку було замінено на десятирічку ув'язнення на далекій півночі, що письменник і відбув. На Павла Глазового замовлялися критичні статті. Однією з відповідей на них була стаття Віктора Євтушенка, поета й гумориста, "Хто замовив кілера", надрукована в "Літературній Україні". Глазового читали в Україні й за кордоном. Наприклад, цьому сприяли публікації  киянки Раїси Галешко, яка з 1991 року, живучи в Канаді в Торонто, видає журнал політичної сатири й гумору "Всесміх" і поширює на всі континенти, де мешкають українці. 
   2016 р. було створено документальний фільм "Сміхотворець Павло Глазовий". Про роботу Павла Глазового в гумористичному журналі "Перець", де він працював заступником головного редактора, у цьому фільмі згадують Олег Чорногуз, Михайло Прудник. Олег Чорногуз, сам гуморист, наприклад, відзначив, що в гумористів особливе почуття справедливості. І з цим не можна не погодитися. Бо саме це почуття підказує літераторам цього творчого цеху образи й художні деталі, які виникають в комічних текстах, і то не лише для їх висміювання, а для виправлення людини. Цікаво, що в Павла Глазового багато текстів алегоричних, де за образами тваринного світу постають людські типи, як маємо в класичній літературі з давніх часів.
Павло Глазовий мав звання "Заслужений діяч мистецтв України", по праву був відзначений літературною премією імені Остапа Вишні. Саме Остап Вишня помітив Глазового, підтримав, запросив на роботу до журналу "Перець".
   Не стало митця 29 жовтня 2004 року. Сьогодні його твори читають із книг, а електронні технології дозволяють почути їх в авторському виконанні та відомих читців-акторів. Тематика їх загальнолюдська, актуальна, тому що природа людини, хоч часи і змінюються, залишається незмінною. Отже, твори Павла Глазового житимуть і житимуть. Щиро і з любов'ю написані письменником прості, але такі справедливі й добрі слова до нас усіх:

Щасливі будьте та здорові,

Живіть у радості й любові.

Нехай від лих і бід усіх

Вас береже здоровий сміх.


Так що читаймо Павла Глазового та оздоровлюймося! І нехай його слово допомагає перемагати й перемогти ворогів-рашистів. Віримо: Україна переможе!

 

Тетяна КОНОНЧУК,

член Національної спілки письменників України, завідувачка і професорка кафедри української філології та суспільних наук Академії адвокатури України


середа, 24 серпня 2022 р.

Незалежність - фундаментальна цінність України

"І тому найдорожчою нам                                                                                                                 Є і буде у кожну хвилину                                                                                                                 Серед інших країн лиш одна,                                                                                                           Дорога нам усім - Україна!"

Україна - дивовижна країна з віковою історією та багатою культурою, що створювалася протягом тисячоліть. В Україні знаходиться понад 125 тис. історичних, археологічних пам'яток, прикладів мистецтва, безліч музеів, що зберігають понад 10 млн. експонатів, 14 тис. пам'яток архітектури, понад 1000 об'єктів паркового мистецтва, 46 історичних культурних заповідників. Ландшафт нашої Батьківщини вражає своїм розмаїттям : від величних Карпатських гір на заході, родючих степів у центрі до мальовничих берегів Чорного й Азовського морів на півдні. Кожен її куточок - це невичерпна скарбниця культурних, природних історичних цінностей.

З Днем незалежності, країно!


вівторок, 23 серпня 2022 р.

понеділок, 22 серпня 2022 р.

середа, 17 серпня 2022 р.

Діти та батьки в інтернеті

Кожен з нас живе у двох світах і двох особистостях - онлайн і офлайн. Розуміння існування двох "ідентичностей" важливе для забезпечення захищеності себе та дитини в сучасному світі.

В Україні 96% дітей у віці 10-17 років постійно користуються інтернетом. Онлайн-простір формує світогляд, допомагає навчатися, розвиває уяву, водночас впливає на родинні почуття, дружбу, перші романтичні стосунки сучасних дітей.

Він створює безліч нових можливостей і разом із тим ризиків для маленьких користувачів. Перевага, але й загроза, у тому, що інтернет не має державних кордонів, зберігає анонімність. А це значить, що злочинці з усього світу можуть спілкуватися одне з одним, обмінюватися рекомендаціями, як встановити контакт із дитиною для скоєння злочину тощо. Одночасно 750 000 злочинців встановлюють довірливий контакт із дітьми з метою сексуального насильства.

Разом з тим булінг набуває онлайн-формату, тож не залишає дитину і поза школою. Секстинг (обмін інтимними фото й відео) стосується вже не тільки дорослих. На жаль, 73% дітей в Україні ніколи не розкажуть дорослим про насилля, яке з ними відбулось в інтернеті.

Щоб поруч із кожною дитиною був дорослий, який розуміє її життя в сучасних реаліях, знає, як уберегти й допомогти, автори - Анастасія Дьякова та Аліна Касілова - написали цю книгу.

Сподіваємось, що ця книга стане для для вас цікавим путівником у світ новітніх технологій і допоможе зробити час вашої дитини в інтернеті безпечним!

середа, 10 серпня 2022 р.

середа, 3 серпня 2022 р.

Ще одна приємна новина!

     А для наших маленьких читачів ще один сюрприз - черговий подарунок від Волковецької Ольги Миколаївни. Дуже приємно, що в ці непрості часи у нас є друзі, які пам'ятають про бібліотеку та наших читачів! Красно Вам дякуємо!