Євген Павлович прожив лише 36 років, половина з яких була віддана літературі. Народився він 2 лютого 1812 року на хуторі Убіжище, поблизу Пирятина, в родині небагатого поміщика, відставного офіцера. Отримав початкову освіту, потім закінчив один з найкращих і найпривілейованіших тодішніх навчальних закладів - Ніжинську гімназію вищих наук князя Безбородька, яка разом із Харківським університетом забезпечувала до відкриття у 1834 р. Київського університету потреби України у людях з вищою освітою. Вже у стінах гімназії серйозно захопився літературою.
Мокрицький А. Портрет Є.Гребінки |
Важливою була роль Гребінки у вирішенні долі молодого Т. Шевченка, талант і людські якості якого він оцінював дуже високо. Завдяки й Гребінчиним старанням той був викуплений з кріпацтва, підтримувався матеріально й зміг побачити вихід з друку свого "Кобзаря". У 1847 р. письменник займається виданням своїх творів, але встиг опублікувати лише перші 8 томів. Немало енергії він витрачав і на просвітницьку роботу. Незадовго до смерті в селі Рудки Полтавської губернії у маєтку батька дружини Гребінка відкрив парафіяльну школу : найняв для неї будинок та забезпечив оплату двох учителів.
3 грудня 1848 р. Євген Павлович помер від сухот у Петербурзі. Тіло його за заповітом було перевезено у рідне Убіжище (зараз с. Марьянівка).
З 2017 року у м. Гребінка та с. Марьянівка Гребінківського району Полтавської області проводиться міжнародний фестиваль культури "Гребінчині вечорниці" на вшанування пам'яті класика української літератури Євгена Гребінки, з метою поліпшення культурного обслуговування на селі та піднесення іміджу України в світі.
Джерело: "Знаю, що правду пишу..."//Знаменні дати. Календар-2002. - Київ : Видавництво Україна, 2002. - с.28-32.
Був би дуже актуальним сьогодні переклад українською мовою його єдиного драматичного твору для театру "В чужие сани не садись". Не знайшлось в Україні донині мецената...
ВідповістиВидалитиБудемо сподіватися, що з'явиться...
Видалити